Porady od El Rond

Błonnik – wsparcie w dobrym żywieniu

Na temat błonnika krąży wiele opinii. Do niedawna uznawany był za substancję balastową, czyli taką która w naszym organizmie jest zbędna. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom błonnik zdobył uznanie i obecnie króluje na zdrowych stołach.
Błonnik dzieli się na rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny znajdziemy w sokach i są to tzw. pektyny. Błonnik nierozpuszczalny, czyli tak zwany „twardy” występuje w ligninach i celulozach z produktów zbożowych. Obok nich występują także gumy, śluzy i hemicelulozy.
Błonnik można uzupełniać za pomocą suplementów diety, ale nie można zapominać, że wiele produktów spożywczych jest jego bogatym źródłem: porzeczki, maliny, groszek zielony, bób, fasole suszone, otręby pszenne, orzechy kokosowe, płatki żytnie, kasze.
Błonnik pokarmowy to cały zespół substancji występujących w ściankach komórkowych roślin. Choć ludzki układ trawienny nie trawi i nie wchłania błonnika, jest on kluczowy dla jego prawidłowego funkcjonowania. Działa odtruwająco, zapobiega zaparciom, oczyszcza jelita. Jest także wielkim sprzymierzeńcem odchudzania i stosowania diet, ponieważ daje uczucie sytości i zmniejsza poczucie łaknienia.