Porady od El Rond

Zwróć uwagę na selen!

Selen to jeden z mikroelementów, czyli pierwiastków śladowych. Choć nasz organizm nie potrzebuje go wiele, jest niezbędny do prawidłowego jego funkcjonowania. Z powodu niskiej zawartości selenu w polskich glebach, u naszych rodaków często pojawiają się problemy związane z niedoborem tego składnika.
Niedobory selenu prowadzą do kłopotów z tarczycą, demencją, depresją, mogą także niekorzystanie oddziaływać na wątrobę i trzustkę. Selen posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Warto pamiętać, że jest pierwiastkiem nietrwałym, które w zetknięciu z cukrami prostymi może stać się nieprzyswajalnym. Osoby, które zbyt często sięgają po słodycze są szczególnie narażone na niedobory selenu. Po selen powinny sięgać osoby, które mają problem z opryszczką, lub chorowały na półpaśca, gdyż ten pierwiastek skutecznie chroni przed wirusami odpowiedzialnymi za te choroby.
Selen występuje w rybach, orzechach brazylijskich, nasionach słonecznika, owocach morza, a także kiełkach pszenicy czy wątrobie. Można uzupełniać go także za pomocą suplementów z mikroelementami.