Porady od El Rond

Czym jest Dekstroza dla kogo

Dekstroza (dextroza) jest cukrem prostym, który podobnie jak glukoza, zwiększa bilans energetyczny organizmu. Należy ona do suplementów typu CARBO, stosowanych najczęściej w sportach siłowych (kulturystyka, wrestling, fitness) i wytrzymałościowych (biegi, pływanie, kolarstwo).
Dekstroza stymuluje kreatynę, zwiększając jej działanie do 50%. Dzięki temu podczas przyjmowania suplementów z dekstrozą zwiększa się energia organizmu, jego wydolność oraz wytrzymałość.
Środek ten przyjmuje się zazwyczaj w trakcie treningu, by ćwiczenia dawały jak najlepsze efekty. Preparaty tego typu można zażywać również po zakończeniu treningu, aby podnieść poziom glikogenu. Poprawia to wytrzymałość i siłę mięśni. Dekstroza jako transporter kreatyny ma duży, pozytywny wpływ na szybkość i skuteczność tworzenia masy mięśniowej oraz siły.
Dostępna jest na rynku w formie proszku i tabletek. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych przez producenta dawek – informacje na ten temat zawsze znajdziemy na opakowaniu. Zwiększenie podaży tego suplementu nie wpływa pozytywnie na efekty cyklu treningowego, a może przynieść niepożądane skutki uboczne.