Porady od El Rond

Wybieramy dobry napój

Picie odpowiedniej ilości wody pozwala nam zachować właściwy poziom płynów w organizmie. Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, kiedy w czasie treningu czujemy ogromne pragnienie. Pić powinno się cały czas, aby procesy w organizmie mogły zachodzić w odpowiednim dla siebie środowisku.
Tylko woda?
Sama woda idealnie gasi pragnienie. Nie dostarcza jednak sporej ilości substancji, które wpływają na poprawność procesów fizjologicznych. Znajdziemy wodę z podwyższoną ilością magnezu czy sodu, ale nie jest ona bogatym źródłem pierwiastków. Jeśli chodzi o minerały, lepszym rozwiązaniem będzie tutaj napój izotoniczny. Zawiera on także węglowodany, których właściwa ilość pozwala dostarczyć organizmowi zastrzyku energii w czasie treningu. Ponadto napoje izotoniczne regulują poziom elektrolitów i dobrze nawadniają organizm, ponieważ ich dominującym składnikiem jest woda.
Izotonik a energetyk
Napój izotoniczny nie jest napojem energetycznym. Te ostatnie składają się głównie z cukru, a także zawierają kofeinę. Ich zadaniem jest pobudzenie umysłu i wspomożenie koncentracji, a nie ugaszenie pragnienia.