Porady od El Rond

Więcej szkody niż pożytku

Wiele osób sięga po suplementy diety oraz preparaty roślinne. Oczywiście nie są one niebezpieczne. Nie oznacza to jednak, że nie można ich przedawkować. Trzeba stosować się do zaleceń, znajdujących się w załączonej ulotce.
Suplementy diety nie są lekami. Zalicza się je do medycyny alternatywnej. Niektórzy producenci przypisują im właściwości lecznicze, antydepresyjne, relaksacyjne czy przeciwzapalne. Nie dajmy się nabrać. Jest to bowiem tylko dodatek do żywności. Wśród nich znajdują się takie, które dostarczają nam witamin, ale są również takie, które zażywane niewłaściwie mogą nam zaszkodzić.
Nie powinniśmy spożywać suplementów wielowitaminowych. Jak wynika z badań, zażywanie ich może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuca, czerniaka oraz gruczołu krokowego. Innym niebezpiecznym suplementem diety jest wapń. Nadużycie go może podnieść niebezpieczeństwo zawału serca.
Osoby, które zażywają suplementy powinny pamiętać także o tym, że wprowadzają do organizmu składniki roślinne w formie skondensowanej. Jeśli mówi się o tym, że dobrze jest pić filiżankę zielonej herbaty na dzień to jedna tabletka zawiera wyciąg, który odpowiada nawet 20 filiżankom.