Porady od El Rond

Postaw na potas

Potas to jeden z makroelementów, co oznacza, że zapotrzebowanie dzienne naszego organizmu na ten pierwiastek przewyższa 100 mg. Potas pełni w naszym organizmie wiele kluczowych roli, przede wszystkim ma wielki wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.
Potas jest makroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania praktycznie całego organizmu, jednak najczęściej jego działanie łączy się z prawidłową pracą serca i ciśnieniem krwi. Nie bez powodu, gdyż niedobory potasu mogą prowadzić ku nadciśnieniu tętniczemu, arytmii i ogólnemu zaburzeniu pracy serca. Potas reguluje również gospodarkę wodną organizmu i wpływa na przemianę materii.
Potas można z powodzeniem dostarczać organizmowi za pomocą codziennej diety. Znajduje się w: pomidorach, śliwkach suszonych, fasoli, pietruszce, bananach, morelach czy kaszy gryczanej.
Należy dbać o prawidłowy poziom potasu, by nie dopuścić do niedoboru i w rezultacie groźnych zaburzeń. Niedobory potasu są szczególnie groźne dla kobiet w ciąży i rozwijających się w nich płodów.