Porady od El Rond

Izotonik – sposób na stracone minerały

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego tracimy sporo potu. A wraz z nim cenne składniki, które są niezbędne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Świetnym sposobem na uzupełnienie niedoboru jest sięgnięcie po napój izotoniczny.
Swoje niezwykłe możliwości napoje izotoniczne zawdzięczają temu, że ich stężenie jest identyczne ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie człowieka, a także dzięki obecności wartościowych składników mineralnych i witamin. Z racji, że ciśnienie osmotyczne izotoniku jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, może on w szybki i skuteczny sposób nawodnić organizm przy okazji uzupełniając brakujące składniki. Z tego powodu napoje te polecane są przy stanach zagrożenia odwodnieniem.
Napój izotoniczny składa się przede wszystkim z wody. Innymi składnikami, które można w nim znaleźć są: sód, magnez i wapń. W składzie izotoniku obecne są także węglowodany, przede wszystkim glukoza, fruktoza, maltoza czy sacharoza. Są one łatwo przyswajalne i dodają energii.