Porady od El Rond

Świeże i zimą, czyli kiełki

Wyhodowanie kiełków w domu to najprostsza i najmądrzejsza rzecz, jaką może zrobić osoba dbająca o zdrowie. Sposób ten sprawdza się przez cały rok, lecz jesienią i zimą jest najkorzystniejszym uzupełnieniem diety. Kiełki nie dość, że szybko rosną to zawierają całą gamę enzymów, cennych witamin i składników mineralnych.
Warto je spożywać, gdyż niektóre z nich zawierają aż czterdzieści razy więcej składników odżywczych niż dorosłe rośliny. Kiełki brokułu jako źródło sulfofranu są nieocenioną pomocą w walce z nowotworami. Wykazują również działanie antybakteryjne, obniżają ciśnienie krwi i wzmacniają układ nerwowy.
Kiełki lucerny łagodzą menopauzę i wzmacniają serce, a rzodkiewki zawierają dużą ilość witaminy C i leczą stany zapalne. Kiełki mogą być również w postaci kłączy słonecznika, rzeżuchy, czy też soczewicy. Znaleźć można je na polskim stole coraz częściej ponieważ ludzie doceniają zdrowotność i smak tych rzadkich produktów. Warto zjeść kanapkę ze świeżymi kiełkami lepiej niż wziąć garść lekarstw.