Porady od El Rond

Co to jest efekt anaboliczny i jak go uzyskać?

Efekt anaboliczny jest pożądany przez niemal wszystkich sportowców, których celem jest rozbudowa masy mięśniowej. Czym jednak jest ten efekt i w jaki sposób można go osiągnąć?
Efekt anaboliczny powstaje w organizmie dzięki obecności niektórych substancji. Należą do nich na przykład testosteron czy aminokwasy. Pod wpływem anabolizmu zachodzi szybszy przyrost masy mięśniowej poprzez szybszą syntezę białek w komórkach. Dzięki temu można osiągnąć lepsze efekty wykonywanych ćwiczeń.
Taki efekt może być oczywiście trudno osiągnąć wyłącznie za pomocą odpowiedniej diety. Aby przyspieszyć przyrost mięśni, dobrze jest sięgnąć po odpowiednie odżywki. Substancje o działaniu anabolicznym to między innymi aminokwasy nierozgałęzione BCAA, obecne między innymi w popularnych białkach pozyskiwanych z serwatki. Najsilniejszym legalnym anabolikiem dostępnym na rynku jest kreatyna. W celu utworzenia i utrzymania warunków anabolicznych w mięśniach warto stosować również preparaty stymulujące wytwarzanie testosteronu.