Porady od El Rond

Stymulanty i neurotransmitery

Stymulanty i neurotransmitery mają głównie za zadanie pobudzić ciało, organizm oraz umysł. Takie działanie sprawia, że polepszeniu ulega pamięć oraz zdolność koncentracji. Idealnie sprawdzają się w przypadku osób, które dużo i często trenują, ponieważ zwiększają wydolność organizmu. Poprawie ulega również tolerancja na ból, a odczuwanie zmęczenia pojawia się dużo później.
Suplementy tego rodzaju są zróżnicowane pod względem występujących w nich substancji. Przykładem może być zestaw składający się z tyrozyny, kofeiny oraz acetylowanej formy l-karnityny. Każda z tych substancji pełni swoją funkcję.
Tyrozyna, jako silny środek energetyczny, jest odpowiedzialna za lepszą wytrzymałość organizmu. Kofeina z kolei poprawia kondycję fizyczną i zmniejsza ból, a l-karnityna wpływa na poprawę koncentracji, utrzymuje odpowiednio poziom testosteronu, działa antykatabolicznie i polepsza pamięć.
Warto pamiętać o tym, że suplementy są jedynie uzupełnieniem diety, dlatego należy przestrzegać sposób ich zażywania. Środki te stosuje się na ogół przed rozpoczęciem treningu.