Porady od El Rond

Regularny ruch we własnym tempie

Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne są niezbędnym składnikiem zdrowego stylu życia. Osoba, która pragnie, aby ruch stał się elementem każdego jej dnia, powinna świadomie stworzyć nawyk. Potrzebuje ona na to wielu dni aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu uczęszczać do siłowni lub biegać w maratonach.
Warto na początek wybrać ulubioną, łagodną formę, na przykład jazda rowerem, spacery, pływanie, taniec lub joga. Ktoś kto od dawna nie ruszał się, powinien pomału, lecz konsekwentnie przyzwyczajać ciało do ruchu poprzez praktykowanie go o tej samej porze dnia i w energicznym rytmie. Granicą powinna być zadyszka, gdyż wtedy człowiek zwalnia.
Gdy zacznie się uprawiać sport regularnie, okaże się, że po trzech tygodniach odczuwa się potrzebę ruchu, a zmęczenie pojawia się coraz później. Każdy dzięki przyzwyczajeniu się do wykonywania regularnie ćwiczeń i bez zbędnego forsowania, czyni się sobie wielką przysługę. Zmniejsza ryzyko zawału, chorób serca, zapobiega nadwadze, cukrzycy, nowotworom, nerwicy i depresji.