Porady od El Rond

Potas – niezbędny w codziennej diecie

Kiedy pojawiają się niepokojące objawy w postaci skurczów mięśni, obrzęków kończyn, ogólnego zmęczenia czy nadciśnienie, warto przyjrzeć się zawartości potasu w codziennej diecie. Choć pierwiastek ten jest obecny w niemal wszystkich produktach spożywczych, jego niedobory zdarzają się niepokojąco często.
W naszym organizmie potas dzierży ważne funkcje: odpowiada za gospodarkę wodną i pracę nerek. Reguluje także ciśnienie krwi. Potas jest jednym z elektrolitów, rozpuszcza się w wodzie i przenosi ładunki elektryczne. Łatwo przenosi się przez błony komórkowe, więc jego zadaniem jest dostarczać narządom substancje odżywcze. Kiedy w diecie brakuje potasu, dochodzi do wielu zaburzeń, więc warto dbać o właściwą podaż tego pierwiastka, by uniknąć przykrych a czasami i niebezpiecznych dolegliwości.
Potas znajdziemy w wielu produktach codziennej diety: pomidorach, suszonych owocach, morelach, bananach, fasoli, pietruszce. Dodatkowa suplementacja często stosowana jest u chorujących na cukrzycę, by pobudzić ich wrażliwość na insulinę.