Porady od El Rond

Mikro i makro elementy

Nasza żywność jest coraz bardziej przetworzona, a więc także częściej pozbawiona składników mineralnych i witamin. Aby uniknąć niedoborów – a co za tym idzie groźnych zaburzeń i rozwoju chorób – warto sięgnąć po suplementację minerałów.
Mikro i makro elementy pełnią w naszym organizmie tak ważne funkcje, że trudno sobie wyobrazić ich braki. Jednak niedobory zdarzają się bardzo często, najczęściej z powodu mało urozmaiconej diety i pożywiania się tak zwanym śmieciowym jedzeniem. Nie ma ono odżywczych składników, za to jest bardzo kaloryczne i prowadzi do otyłości. Lepiej trzymać się od niego z daleka.
Mikro i makroelementy regulują gospodarkę wodną organizmu, wspierają pracę narządów, pełnią funkcje transportowe, działają w wielu układach i enzymach. Organizm nie może ich sam pozyskiwać, jest więc skazany na to, co sami mu dostarczymy. Często zapominamy, że uzupełnianie niezbędnych składników leży w naszym osobistym interesie. Jeśli my samy nie zadbamy o nasze zdrowie i formę, nikt tego za nas nie uczyni.
CZYM JEST HORMON WZROSTU Hormon wzrostu, czyli somatotropina, jest kontrolowana przez neurohormony pochodzące w podwzgórza. Największe stężenie hormonu wzrostu w organizmie przypada na okres dojrzewania, kiedy to zmieniamy się i dynamicznie rośniemy. Po zakończeniu dorastania poziom hormonu wzrostu spada co najmniej do zera. Obecnie lekarzom udało się wyodrębnić ten hormon i stanowi on główny składnik leków dla osób cierpiących na karłowatość.
Jako odżywka Hormon wzrostu dostępnie jest obecnie w postaci syntetycznej i znajduje szerokie zastosowanie w sporcie – dzięki jego właściwości do zwiększania gęstości komórek działa zupełnie inaczej, niż popularne, ale szkodliwe sterydy.
Dlaczego warto? Hormon wzrostu sprawia, że uzyskujemy znacznie więcej energii z tkanki tłuszczowej. Zwiększa regenerację tkanki łącznej i ścięgien, a także stymuluje nasz organizm do produkcji większej ilości komórek. Sportowcy używający hormonu wzrostu ćwiczą ciężej oraz częściej. Są mocniejsi i bardziej wytrzymali od tych, którzy nie mają takiego wspomagania.