Porady od El Rond

Kluczowe znaczenie rozgrzewki.

Niektórzy chętnie by ją pominęli. Inni uważają, że bez niej nie ma prawdziwego treningu. O czym mowa? O rozgrzewce. Prawda jest taka, że bez nie nie ma zajęć. Jej roli wręcz nie da się przecenić. To czas, który trzeba właściwie wykorzystać. Pomijając poziom trudności czy intensywność – jest koniecznym elementem. Fora zależy od nas.
To nasze narzędzie do przygotowania ciała to intensywnego wysiłku. Wzrost tętna, szybciej krążąca krew, zwiększenie się temperatury ciała – to pierwsze reakcje naszego organizmu podczas rozgrzewki. Jak sama nazwa mówi – rozgrzewamy ciało, dostosowujemy je do nadchodzącego zwiększonego wysiłku. Warto dostosować rodzaj ćwiczeń i częstotliwość do poziomu sprawności ruchowej i kondycji.
Pierwsza faza treningu to właśnie rozgrzewka, podczas której w organizmie zachodzi wiele zmian – procesów. Warunkują one pożądany przebieg całego treningu. Gdy pozwolimy sobie na zbyt wiele podczas pierwszych kilku minut wprowadzenia do wysiłku, możemy nabawiać się poważnej kontuzji. W ten sposób nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów.