Porady od El Rond

Kilka słów o probiotykach

Probiotyki to pożyteczne dla naszego organizmu bakterie. Bakterie występują w naszym organizmie w dwóch formach, jedne z nich są dla nas korzystne, inne – nie. Do korzystnych bakterii należą właśnie probiotyki. Przykładem probiotyków są bakterie kwasu mlekowego. Zachwianie równowagi pomiędzy bakteriami pożytecznymi, a szkodliwymi jest bardzo dla organizmu nie korzystne. Równowaga ta może zostać zachwiana między innymi w trakcie przyjmowania antybiotyków.
Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te dobre. Stąd zalecenia, aby w trakcie leczenia antybiotykami sięgać po produkty zawierające probiotyki. Jest wiele produktów spożywczych zawierających bakterie probiotyczne. Należą do nich kefiry, jogurty, kiszone warzywa. Bakterie probiotyczne dostępne są także w postaci suplementów diety.
Suplementy diety lub produkty bogate w probiotyki zażywamy nie tylko w trakcie leczenia antybiotykami, ale także po jego zakończeniu – przez okres około czternastu dni. Jedzenie produktów bogatych w probiotyki jest wskazane nie tylko przy antybiotykoterapii.