Porady od El Rond

Jod i jego znaczenie

O tym, jak ważna jest obecność jodu w organizmie, wiedzą z pewnością zmagający się z chorobą tarczycy. Jednak działanie tego pierwiastka obejmuje wiele układów, a niedobory prowadzą do wielu innych schorzeń.
Brak jodu może powodować wiele przykrych dolegliwości. U dzieci może skutkować zatrzymaniem rozwoju i pogorszeniem koncentracji. U dorosłych pojawiają się problemy z funkcjonowaniem tarczycy, a także zaburzenia w pracy układu rozrodczego. Kobiety dotknięte niedoborem jodu mają problemy z zajściem w ciążę i z donoszeniem jej. Nieprawidłowa praca tarczycy pociąga za sobą zmęczenie, bóle stawów, kłopoty z wagą, depresje i wiele innych przypadłości.
Preparaty zawierające jod powinno przyjmować się pod kontrolą lekarza. W celach profilaktycznych można zażywać kąpieli w solankach, a także dbać, by w codziennej diecie zawrzeć produkty mające w składzie jod: ryby morskie czy owoce morza. Wiele suplementów diety zawiera w składzie także dawkę tego pierwiastka. W naszym kraju niedobór jodu jest niestety zjawiskiem bardzo częstym i dotyczy głównie południowych rejonów.