Porady od El Rond

Jak dbać o żyły

Objawem złego stanu żył w kończynach dolnych są pajączki. Krążenie krwi w żyłach pomoże nam usprawnić codzienna dawka ruchu. Szczególnie zalecana jest jazda rowerem, która wzmacnia mięśnie łydek.
Z korzyścią dla naszych żył będzie unikanie noszenia obcisłych ubrań, a szczególnie tych, które uciskają pachwiny. Naczynia krwionośne pomogą nam uszczelnić i poprawić w nich krążenie także zioła. Z takiego przeciwzakrzepowego działania słynie przede wszystkim kasztanowiec.
Preparaty zawierające wyciąg z kasztanowca dostępne są w aptekach. Skutecznie wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych napar z liści pokrzywy w połączeniu z kwiatem głogu i owocami dzikiej róży. Możemy pić także napar z arniki, a dodatkowo przygotować oliwę z suszonymi kwiatami czarnego bzu, którą stosuje się do masażu nóg, a szczególnie masażu łydek. Możemy pić także napar z czarnych jagód. W aptekach jest szereg preparatów opartych na wyciągach z ziół (oczar wirginijski, ruszczyk kolczasty, miłorząb japoński), które także wzmacniają naczynia krwionośne.