Porady od El Rond

Jabłczan cytruliny – niezwykły związek

Jabłczan cytruliny często wchodzi w skład popularnych suplementów diety, ale nie mówi się o nim wiele. Jednak warto zwrócić na ten niezwykły związek uwagę, ponieważ korzystnie wpływa na nasz organizm – zwłaszcza podczas wytężonego wysiłku fizycznego. Składa się z:
– kwasu jabłkowego – ta zjonizowana postać bierze aktywny udział w przemianach energetycznych, które zachodzą w każdej komórce,
– cytruliny – która uczestniczy w cyklu mocznikowym. W procesie przemian metabolicznych odpowiada za neutralizację toksycznego amoniaku.
Podstawowa zaleta jabłczanu cytruliny związana jest z budową masy mięśniowej. Choć poszczególne składniki nie mają na nią wspływu – to połączenie ich w jednej molekule przynosi w tej kwestii wymierne korzyści dla sportowców. Ten ciekawy związek zwiększa produkcję tlenku azotu, intensyfikuje napływ krwi do mięśni oraz pracę tzw. „pompy mięśniowej”. Efekty są więc zaskakujące. Badania wykazują ponadto, że odpowiednia dawka może poprawić również wytrzymałość siłową i tlenową organizmu, a także zmniejszać uczucie zmęczenia. Przełomem okazał się jednak fakt, że stosowanie tego związku zmniejsza dolegliwości związane z tzw. „zakwasami”.