Porady od El Rond

Czym jest Leucyna

Leucyna jest składnikiem aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Nie jest wytwarzana przez organizm i musi być dostarczana z pożywieniem. Stanowi ona aminokwas, który bierze udział w metabolizmie białek oraz powstrzymuje powysiłkowy rozpad mięśni.
Leucyna stymuluje anabolizm mięśniowy, sprawia, że mięśnie stają się bardziej wrażliwe na działanie insuliny oraz zwiększa ilość ATP (Adenozyno-5′-trifosforan – nośnik energii chemicznej, używanej w metabolizmie komórkowym) w komórkach mięśniowych. Suplementacja leucyną jest ważna w procesach tworzenia masy mięśniowej. Powinna być o nią uzupełniona dieta osób pracujących nad rzeźbą oraz siłą, a także leczącym urazy stawów. Również osoby odchudzające się mogą dużo skorzystać przyjmując preparaty z leucyną, ponieważ hamuje ona uczucie łaknienia.
Nadmiar leucyny może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Przedawkowanie tej substancji prowadzi do problemów z układem trawiennym (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka), zaburzeń koordynacji ruchowej (ataksja) oraz problemów z układem nerwowym (agresja, bezsenność, otępienie). Osoby z zaburzeniami pracy nerek i wątroby powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem odżywek z leucyną.