Porady od El Rond

Chrom – mało znany, ale pełen zalet

Rola chromu w naszym organizmie nie była znana przez długie lata. Przeprowadzane badania wykryły jednak wpływ, jaki pierwiastek wywiera na ciało człowieka. Okazało się, że może być on bardzo pożyteczny.
Dobroczynne działanie chromu łączy się najczęściej z kontrolą poziomu cukru we krwi. Chrom ułatwia przenikanie glukozy do komórek, gdzie zostają one przekształcone w energię. Niedobory chromu mogą powodować zaburzenia, które prowadzą do rozwoju cukrzycy typu II. Ponieważ chrom zapobiega wahaniom cukru we krwi, a tym samym zapobiega uczuciu nagłego łaknienia, jego działanie łączy się także z wspomaganiem odchudzania. Naukowcy są przekonani również o wpływie pierwiastka na gospodarkę tłuszczową organizmu. Obniża on zły cholesterol, równocześnie podnosząc poziom dobrego.
Bogatym źródłem chromu są produkty znajdujące się w naszej codziennej diecie: produkty pełnoziarniste, wołowina, udka kurczaka, pomidory, groszek zielony, brokuły czy śliwki. Jeśli jednak podejrzewamy, że dostarczamy organizmowi zbyt mało tego pierwiastka, możemy sięgnąć po jeden z suplementów diety, w którego składzie znajdziemy cenny mikroelement.