Porady od El Rond

Chondroityna i glukozamina – podwójne wsparcie stawów

Stawy podczas treningu przechodzą sporą próbę. Ich ruchomość wśród osób regularnie trenujących na siłowni jest nastawiona na szwank. Nie rzadko pojawiają się urazy, niedostateczna ilość mazi stawowej, ból, opuchnięcia. Co robić w takiej sytuacji?
Najefektywniejszymi substancjami wpływającymi na stan i ruchomość stawów są chondroityna i glukozamina, często wykorzystywane w suplementach mających na celu wsparcie układu kostno-stawowego. Glukozamina wpływa na produkcję kolagenu, którego większa ilość poprawia ruchomość stawów i komfort ruchu. Ochrania także nasz układ kostny przed kontuzjami. Biorąc regularnie glukozaminę, możemy wpłynąć korzystnie na nasycenie kości wapniem, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.
Chondroityna to składnik chrząstki stawowej działający jak swojego rodzaju amortyzator stawów. Dzięki zwiększeniu stężenia tej substancji w chrząstce, stawy są ochronione i mniej eksploatowane podczas ruchu, czy wysiłku fizycznego. Wymienione substancje są dostępne zazwyczaj w formie łatwo przyswajalnych kapsułek.