Porady od El Rond

Błonnik – w naturze jest go coraz mniej

Problemy z otyłością, zaparcia, brak energii, wzdęcia – to dolegliwości związane między innymi z niedostateczną ilością błonnika w naszej diecie. Współczesne metody uprawiania warzyw oraz obróbka termiczna niemal wszystkiego, co spożywamy, prowadzi do znacznego zmniejszenia ilości błonnika w posiłkach. Istnieją jednak suplementy, które pozwalają nam go uzupełnić.
Rodzaje błonnika
W naszej diecie powinny być obecne dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny w wodzie. Ten pierwszy, obecny między innymi w owocach, usuwa z organizmu szkodliwe substancje i toksyny, a także cholesterol. Źródłem drugiego są pełnoziarniste produkty zbożowe i wpływa on głównie na prawidłową przemianę materii, głównie na odcinku jelita cienkiego i grubego.
Błonnik w suplementach
Należy pamiętać, że naturalny błonnik, zawarty w suszonych owocach, czy bakaliach oraz produktach zbożowych jest tym najbardziej wartościowym. Suplementy powinny być wsparciem – warto wybierać te, które posiadają naturalne źródło błonnika. Jego nadmierne spożycie może doprowadzić do zaparć, dlatego należy stosować go w odpowiednich ilościach.