Porady od El Rond

Ochrona i regeneracja stawów

Intensywny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta, odchudzanie oraz wiek są czynnikami, które w znaczący sposób wpływają na kondycję stawów. Postęp naukowy sprawia, że możemy się odpowiednio bronić przed uszkodzeniami stawów oraz wspomagać procesy regeneracyjne. Ogólnodostępne suplementy diety wspierają sportowców narażonych na kontuzje, osoby będące na diecie oraz ludzi starszych, cierpiących z powodu ubytków kolagenu.
Włókno białkowe, jakim jest kolagen to główny składniki tkanki łącznej. Do jego syntezy niezbędna jest witamina C. Przy niedoborach jednego i drugiego składnika może dochodzić do uszkodzeń stawowych. Osoby starsze oraz będące na diecie ubogiej w witaminę C powinny dodatkowo stosować suplementację preparatami z kolagenem i ww witaminą.
Glukozamina z kolei jest podstawowym składnikiem mazi stawowej. W połączeniu z chondroityną wpływa na zwiększenie odporności stawów i ich szybszą regenerację. Tego typu preparaty są często stosowane przez sportowców narażonych na kontuzje  z powodu dużych obciążeń podczas treningów.
Na stan stawów ma również wpływ kwas hialuronowy, który odpowiada za nawodnienie tkanek oraz elastyczność powierzchni stawowych.