Porady od El Rond

Zasada działania sterydów

Sterydy cieszą się powszechnie złą opinią. Ich stosowanie kojarzy się z bezmyślnym rozbudowywaniem mięśni. Jak działają? Do jakich konsekwencji w organizmie mogą doprowadzić?
Sterydy to substancje, których działanie opiera się na przyspieszeniu procesu dzielenia się komórek, głównie w mięśniach i w kościach. Wpływa to na syntezę białka oraz wapnia. Skutkuje to szybkim przyrostem masy nie tylko mięśni, ale również kości. Dodatkowo stosowanie sterydów zaostrza apetyt, wpływa na siłę i produkcję czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za roznoszenie tlenu po naszym organizmie. Oznacza to, że zwiększają też wytrzymałość. Zażywanie sterydów prowadzi do szybkich efektów. Niestety, skutkuje również szeregiem negatywnych konsekwencji.
Osoby decydujące się na zażywanie tego typu środków muszą liczyć się z trwałym uszkodzeniem wątroby oraz nerek. W przypadku panów pojawić może się ginekomastia, która jest rozrostem tkanki gruczołu piersiowego. Typowe są również zaburzenia erekcji oraz wypadanie włosów.