Porady od El Rond

WPŁYW CYNKU NA ORGANIZM

Cynk jest jednym z najpowszechniej stosowanych składników suplementów diety. Dzieje się tak przez wzgląd na jego prozdrowotne właściwości, które wpływają także na atrakcyjność fizyczną.
Z cynkiem należy jednak uważać – warto wybierać te suplementy, które zawierają go raczej niewiele, by go nie przedawkować. W ciele wystarczą śladowe ilości.
Tyroksyna
Jeżeli w Twoim organizmie jest za mało cynku, to najprawdopodobniej w ogóle nie powstanie w nim tyroksyna – czyli niezwykle ważny hormon tarczycy, od którego zależy przemiana materii.
Synteza
Cynk pełni istotną rolę w syntezie różnych substancji, na przykład DNA i RNA, białek, insuliny oraz nasienia. Znając rolę, jaką pełnią to wszystkie cząsteczki możemy w pełni zdać sobie sprawę z tego, że bez cynku życie nie byłoby możliwe.
Na niedobory cynku powinni uważać nade wszystko wegetarianie – i im zaleca się spożywanie suplementów. Mięsożercy z łatwością pobiorą cynk ze źródeł zwierzęcych (taki ma również najwyższą przyswajalność), które są najbardziej bogate w ten pierwiastek.