Porady od El Rond

Skuteczna regeneracja wieczorna

Proces rozwoju mięśni wcale nie kończy się wraz z końcem treningu. Równie kluczowe dla tego procesu jest kilka godzin po ćwiczeniach, a nawet czas snu. Aby mięśnie mogły się prawidłowo rozwijać, należy zapewnić organizmowi możliwość regeneracji. Najlepszym czasem na regenerację jest oczywiście sen, dlatego specjaliści zalecają spożywanie specjalnych suplementów poprawiających jego jakość.
Aby regeneracja wieczorna była skuteczna, należy zadbać o to, by w mięśniach po treningu nie dochodziło do katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej uniemożliwiającego rozwój mięśni. Działanie antykataboliczne mają przede wszystkim białka, zwłaszcza te o długim czasie wchłaniania, na przykład kazeina micelarna. Jest ona popularnym składnikiem preparatów białkowych do spożywania przed snem.
Inne substancje, które poprawiają jakość snu, to między innymi cynk i magnez, a także melatonina i witamina B Mają one działanie uspokajające oraz regulują wiele procesów zachodzących w organizmie podczas odpoczynku.