Porady od El Rond

Proteiny, wszędzie proteiny.

Białko jest najważniejszym elementem potrzebnym do budowy mięśni. Odżywki proteinowe to produkty, które w dużych ilościach dostarczają łatwo przyswajalny przez organizm rodzaj białka.
To, jak szybko działają odżywki uzależnione jest od ich rodzaju. Najszybciej wchłanianym rodzajem, a co za tym idzie najlepiej działającym, są odżywki zawierające białko serwatkowe. Najlepiej stosować je po treningach. Najwolniej wchłania się kazeina i zalecane jest stosowanie tego rodzaju protein na noc. Ma ona działanie antykataboliczne. Niestety, ma ona niższą wartość odżywczą niż białko serwatkowe. Kolejnym wolnowchłanialnym, ale pełnowartościowym rodzajem białka, jest białko jajka kurzego. Ma on wysoki wskaźnik BV, przez co jest łatwo przyswajane. Polecane jest dla osób, które nie tolerują laktozy. Z kolei jedynym źródłem białka dla wegetarian jest białko sojowe.
Na rodzaj oraz jakość protein ma również wpływ sposób ich pozyskiwania. Wyróżnia się tu trzy metody jakimi są: izolat białka – zawiera najwięcej czystych protein oraz jest najlepiej przyswajalny, hydrolizat białka – wyróżnia się szybką i wysoką przyswajalnością, jest jeszcze koncentrat białka – tańsza alternatywa izolatu.