Porady od El Rond

PROFILAKTYKA CHORÓB Z BŁONNIKIEM

Błonnik ma zdolność do zapobiegania wielu ciężkim chorobom – szczególnie tym, na które można być genetycznie uwarunkowanym. Jeżeli zatem w Twojej rodzinie występuje cukrzyca, nowotwory oraz choroby układu krążenia, sięgnij właśnie po niego.
Dzięki błonnikowi zdecydowanie opóźnione jest opróżnianie się do żołądka – jego cząsteczki łączą się z glukozą i sprawiają, że do krwi trafiają znacznie mniejsze porcje cukru. W ten sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Nowotwór układu pokarmowego
Błonnik ma zdolność do usuwania z jelit substancji działających rakotwórczo – a zatem niszczy ich kontakt ze ścianami jelit. Co ciekawsze, wspiera powstawanie dobrej flory bakteryjnej i eliminuje ryzyko raka układu pokarmowego.
Układ krążenia
Błonnik reguluje gospodarkę tłuszczami. Znajduje się w nim włóknik, który potrafi wiązać kwasy żółciowe oraz cholesterol – w ten sposób eliminuje pewną część „złego” cholesterolu.
Takie działanie sprawia, że na ścianach tętnic nie gromadzą się złogi cholesterolowe, a co za tym dalej idzie – zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy.