Porady od El Rond

Kwas alfa-liponowy ALA

ALA, czyli kwas alfa-liponowy jest organicznym związkiem chemicznym, rozpuszczalnym zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach. Preparaty, zawierające ten kwas są stosowane w różnych schorzeniach, np.: cukrzyca, choroby wątroby, otyłość, miażdżyca, choroby serca, zatrucia grzybami i metalami ciężkimi. Są też popularne wśród osób trenujących dyscypliny siłowe lub fitness.
Kwas alfa-liponowy działa jako bardzo silny przeciwutleniacz – zapobiega i usuwa efekty działania wolnych rodników. Wspomaga też działanie innych antyoksydantów.
Preparaty z ALA w sporcie są stosowane w celu podniesienia wydolności i wspomagania pracy układu krążenia. Zwiększają również siłę, wytrzymałość i masę mięśniową oraz ilość glikogenu w mięśniach i wątrobie. Kwas ALA bierze udział w metabolizmie i pomaga przekształcać pożywienie w energię, co jest bardzo istotne podczas intensywnego wysiłku fizycznego.
Kulturyści często stosują suplementy z ALA jako osłonę w czasie cykli SAA (okresy przyjmowania sterydów anaboliczno – androgennych), ponieważ kwas alfa-liponowy ochrania narząd wzroku i wątrobę.
Dodatkowo preparaty z kwasem alfa-liponowym wspomagają odchudzanie oraz zwiększają wydolność organizmu.