Porady od El Rond

Jak skutecznie nawodnić organizm?

Wysiłek fizyczny, długotrwałe przemęczenie i wzrost temperatury ciała doprowadza nie tylko do odwodnienia, ale także wypłukania drogocennych mikroelementów – witamin i minerałów. W przypadku odwodnienia należy działać szybko, ponieważ znacznie wpływa na katabolizm mięśni i na późniejsze zatrucie organizmu.
W trakcie i po treningu warto sięgnąć po napój izotoniczny. Jego atutem jest skład i tzw. osmolalność, a więc stężenie cieczy, podobne do naturalnych płynów krążących w naszym organizmie. Napój izotoniczny ma za zadanie przede wszystkim nawodnić organizm. Nie posiada więc, w przeciwieństwie do hipertoników, dużej ilości węglowodanów.
W składzie izotoniku znajdziemy wodę (podczas treningu tracimy jej bardzo dużo, a stanowi znaczną większość naszego ciała) oraz sód – ułatwia przyswajanie wody przez spragniony organizm, ponieważ wypijając czystą wodę źródlaną, znaczna jej część po prostu przepłukałaby układ pokarmowy, nie zostając wchłonięta. Sód odpowiada również za równowagę elektrolityczną. Magnez i wapń wzmacniają układ nerwowy i zwiększają odporność na wysiłek.