Porady od El Rond

Glukozamina i chondroityna – odbudowa stawów

Ruch wpływa dwojako na stawy. Przede wszystkim wzmacnia je i chroni przed zastygnięciem. Brak ruchu jest jednym z podstawowych czynników problemu z układem kostnym. Druga strona medalu, to nadwyrężenia i nadmierne wysychanie stawów. Ciągły ruch i niedobór substancji odżywczych może doprowadzić do ich zatarcia, a w konsekwencji – groźnych kontuzji. Istnieją jednak dwa składniki, którymi suplementacja skutecznie ochroni nasze stawy.
Glukozamina
To aminocukier, który spożywamy w codziennych pokarmach w niewielkiej ilości, natomiast występuje naturalnie w naszym organizmie. Wysiłek fizyczny ogranicza jego stężenie, a odgrywa bardzo istotną rolę w pracy stawów. Dlatego też tak ważne jest uzupełnianie glukozaminy za pomocą sprawdzonych odżywek.
Chondroityna
Chondroityna to składnik chrząstki stawowej, wpływający na ruchomość i elastyczność stawów. Dzięki niej staw jest w pewien sposób amortyzowany, a wysiłek fizyczny nie oddziałuje na niego w sposób szkodliwy. Połączenie chondroityny z glukozaminą stanowi kompleksowe wsparcie dla naszego układu kostno-stawowego.