Porady od El Rond

Czym są Prohormony

Prohormony w znaczeniu biologicznym są substancjami, z których lub pod wpływem których budowane są hormony. Natomiast w powszechnym użyciu tym mianem określane są suplementy diety, które przyjmuje się w celu wpływania na procesy anaboliczne.
Prohormony zażywane przez sportowców mają na celu podniesienie poziomu testosteronu w organizmie oraz zwiększenie masy mięśniowej i siły.
Można je przyjmować doustnie, przezskórnie oraz podjęzykowo. Należy zwrócić uwagę na to, że podczas doustnego stosowania tych suplementów nie powinno się zażywać ich podczas posiłków, gdyż spowalnia to proces przyswajania prohormonów. Przy aplikowaniu ich przez skórę lub pod język nie ma to znaczenia.
Przekroczenie zalecanych dawek preparatów z prohormonami lub zbyt długie ich przyjmowanie może w rezultacie spowodować zmniejszenie produkcji testosteronu oraz zatrzymanie wody w organizmie. Dodatkowo po przerwaniu suplementacji prohormonami może dojść do spadku siły i masy mięśniowej.
Stosowanie tych preparatów nie przyniesie żadnych efektów, jeżeli nie zostanie połączone z odpowiednio intensywnym treningiem oraz dietą bogatą w białko i inne składniki odżywcze.