Porady od El Rond

Czym jest ZMA

Suplement ZMA to preparat, który zawiera chelaty cynku i magnezu oraz witaminę B Cynk i magnez są konieczne do produkcji testosteronu, natomiast witamina B6 ma wpływ na przyswajanie tych pierwiastków. Kapsułki ZMA zwiększają poziom testosteronu, hormonu wzrostu oraz IGF-1, czyli insulinopodobnego czynnika wzrostu.
Stosowanie ZMA zgodnie z zaleceniami powoduje, że zmniejsza się poziom kortyzolu w mięśniach, a co za tym idzie zapobiega utracie siły i masy mięśniowej, czyli katabolizmowi. Wspomaga też regenerację po wysiłku fizycznym, pozytywnie wpływa na skurcze mięśniowe, ułatwia przyrost tkanki mięśniowej i siły oraz zapewnia zdrowy, głęboki, odprężający sen, a jak wiadomo odpowiednie proporcje ćwiczeń i odpoczynku zwiększają efektywność cykli treningowych. Dodatkowo stosowanie suplementu ZMA większa koncentrację.
Przedawkowanie ZMA może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, najczęściej są to nudności, brak apetytu, problemy skórne (np.: trądzik). Oprócz tego mogą pojawić się problemy z układem krwionośnym oraz układem nerwowym. Preparaty ZMA należy przyjmować w dawkach opisanych przez producenta oraz robić przerwy w jego stosowaniu.