Porady od El Rond

CZYM JEST MIEDŹ

Mimo tego, iż większość osób nie kojarzy raczej miedzi z czymś jadalnym, to jednak utrzymywanie jej odpowiedniego poziomu w organizmie jest zdecydowanie opłacalne. Miedź pełni w nim o wiele więcej istotnych funkcji, niźli mogłoby się nam wydawać.
Brak miedzi, tak samo jak niedobór żelaza, może powodować niedokrwistość. Nie trzeba jednak się tym szczególnie przejmować, bowiem jej niedobór występuje raczej w sporadycznych przypadkach.
Gdzie jest miedź?
Miedź gromadzi się w takich częściach ciała, jak mięśnie, kości oraz wątroba. W wątrobie jest ona nie tylko magazynowana, ale także uwalniana do pozostałych części naszego ciała.
Funkcjonalność
Miedź wykorzystywana jest przede wszystkim podczas procesu produkcji erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Co bardzo istotne dla wyglądu oraz zdrowia, uczestniczy również w procesie tworzenia kości oraz kolagenu.
Miedź sprawia, że rany bardzo szybko się goją, a metabolizm tłuszczów przebiega w pełni sprawnie. Uważaj jednak, by nie przesadzić – zbyt duża ilość miedzi może być dla Ciebie szkodliwa.