Porady od El Rond

Arginina i jej zalety

Arginina jest składnikiem wielu odżywek przeznaczonych dla sportowców, kulturystów i entuzjastów aktywnego trybu życia. Ten cenny aminokwas odgrywa wiele kluczowych ról w ludzkim organizmie. Bierze udział w produkowaniu hormonu wzrostu, a także usuwa z organizmu szkodliwe pozostałości po przemianie materii.
Arginina jest aminokwasem względnie egzogennym. Organizm człowieka jest w stanie wytworzyć ją z innych związków. Uznaje się, że najlepsza arginina to ta, która zostaje dostarczona wraz z pożywieniem, jednak zdarza się, że dochodzi do dodatkowej suplementacji tego aminokwasu. Najczęściej dochodzi do tego przy wzmożonych wysiłkach fizycznych lub rehabilitacjach.
Argininę można znaleźć w wielu produktach znajdujących się w codziennym jadłospisie człowieka: mleku, przetworach mlecznych, rybach, drobiu, soi czy ziarnach słonecznika.
Arginina znajduje zastosowanie w leczeniu pooperacyjnym, wspomaga gojenie ran i oparzeń, pomaga zapobiegać zapaleniu przewodu pokarmowego u wcześniaków. Można stosować ją także przy leczeniu zaburzeń erekcji.