Porady od El Rond

Potas i jego rola w organizmie

Potas to pierwiastek, który jest odpowiedzialny między innymi za prawidłową pracę mięśni oraz ich kurczliwość. Przyczynia się również do wytwarzana energii, która jest niezbędna do tego, by mięśnie mogły prawidłowo pracować. Bez potasu niemożliwe jest prawidłowe przepływanie impulsów między poszczególnymi komórkami nerwowymi.
Suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie niedoborów potasu bardzo często zawierają w swoim składnie również wapń oraz magnez. Dzięki temu ich działanie jest kompleksowe, a poszczególne pierwiastki wzajemnie się uzupełniają. Wapń dba o nasze kości, a magnez sprawia, że nasz układ nerwowy oraz mięśnie funkcjonują tak, jak należy. Potas w połączeniu z magnezem dba również o najważniejszy mięsień w naszym ciele – sercem. To właśnie obecność tych pierwiastków sprawia, że możliwy jest prawidłowy rytm zatokowy.
Potas znajdziemy również w produktach spożywczych. Chcąc zapewnić sobie solidną dawkę tego pierwiastka, należy sięgnąć po świeże pomidory. Jeszcze więcej potasu zawiera sok pomidorowy.