Porady od El Rond

Jak działa żelazo?

Warto zadbać, by codzienna dieta zaspakajała zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Niedobory tego składnika mogą prowadzić bowiem do poważnej choroby, jaką jest anemia.
Żelazo pełni w ludzkim organizmie ważne role. Cząsteczki żelaza zawarte w hemoglobinie pomagają wiązać cząsteczkę tlenu, która transportowana jest do narządów. W podobny sposób dzięki mioglobinie tlen trafia do naszych mięśni. Żelazo jest kluczowe także dla naszej odporności, pomaga chronić organizm przed atakującymi go infekcjami. Niebagatelną rolę pełni także w układzie nerwowym, gdzie pomaga utrzymywać funkcje fizyczne i intelektualne. Może pochwalić się także właściwościami przeciwutleniającymi, hamuje działania wolnych rodników i procesy starzenia.
Zapotrzebowanie na żelazo jest zależne od płci, wieku i ogólnej kondycji. Szczególnie mocno na niedobory żelaza są narażone kobiety, które obficie miesiączkują.
Żelazo znaleźć można w wielu produktach składających się na codzienną dietę: mięsie, wątrobie rybach, żółtku jaj, orzechach, warzywach strączkowych.